Reprezentácia

A

 

Reprezentačná premiéra

Bolo len otázkou času, kedy dostane Róbert Mak príležitosť aj v reprezentačnom áčku. Tréneri Stanislav Griga a Michal Hipp ho prvý raz napísali na zoznam nominovaných na prípravný zápas proti Dánsku v auguste 2012. Robo sa však zranil, a tak sa jeho premiéra odložila na neurčito.

Uplynulo pol roka. V nominácii na prípravný zápas s Belgickom figuroval iba medzi náhradníkmi. Vladimír Weiss mladší sa však vo víkendovom zápase Serie A zranil, a tak sa tréneri rozhodli, že do Brúgg vezmú so sebou aj Róberta Maka.

Nečakaná informácia prišla v pondelok 4. januára 2012 ráno o pol ôsmej v Bratislave, keď Robo ležal ešte v posteli. V ten deň sa chystal na vyhlásenie futbalistu roka do Trnavy. „Bola to šokujúca, ale veľmi príjemná správa. Nemal som pri sebe žiadne športové veci ani kopačky, tak som ich musel narýchlo zháňať. Podarilo sa a som pripravený nastúpiť. Budem vďačný za každú minútu, ktorú by som strávil na ihrisku“ takto reagoval na ,povolávací rozkaz´ do reprezentácie.

Po hodine hry prišla jeho chvíľa, keď v 61. minúte nahradil na trávniku Miroslava Stocha. Na ihrisku ukázal obrovskú chuť, ťah na bránku a snažil sa dostávať spoluhráčov do šancí. Už necelé tri minúty po príchode sa výborne uvoľnil v šestnástke a jeho strieľanú prihrávku obrana domácich odvrátila na roh. V 67. min sa opäť uvoľňoval na pravom krídle a nabil na strelu Marekovi Hamšíkovi. V 70. min našiel pred šestnástkou Mareka Saparu, ktorého však Van Buyten stačil odzbrojiť. V 85. minúte pre zmenu dostal Robo prihrávku od Saparu pred pokutovým územím, rútil sa na brankára Gilleta, vypálil, ale ten reflexívnym zákrokom zabránil gólovému debutu Maka.

"Po mojom príchode na trávnik som chcel pomôcť mužstvu. Dúfam, že sa mi to aj podarilo. Dokázali sme sa rozhýbať, bolo to lepšie ako v prvom polčase. Obavy či strach z atmosféry som nemal, veď v nemeckej bundeslige sú tiež takéto veľké štadióny a návštevy," skonštatoval záložník nemeckého 1. FC Norimberg a doplnil: "So stredajším vystúpením nemôžem byť spokojný z toho pohľadu, že sme prehrali. Sám so sebou však áno, pretože som po prvý raz dostal dôveru od trénera a mám za sebou premiérový štart za národné mužstvo. Dúfam, že nebol posledný. Verím, že v tom budem aj naďalej pokračovať."

Roba po premiére pochválil aj reprezentačný tréner Stanislav Griga: „Myslím si, že priniesol do mužstva šťavu. Výborne sa pohyboval, čo tímu prvý polčas chýbalo. Tam sme chceli hrať všetko príliš do nohy a fajnovo. Chýbal moment prekvapenia a hráč, ktorý si pohybom vypýta loptu. Toto priniesol po nástupe na trávnik do zápasu práve Robo.“

Aj kapitán Martin Škrtel vyslovil zopár pozitívnych slov na adresu debutantov – Róberta Maka a Richarda Lásika:

„Som rád, že mladíci Lásik a Mak priniesli do mužstva oživenie a boli prínosom.“ Škoda len, že zápas prehrali Slováci 1:2. Robo dostal pozvánky aj na ďalšie zápasy reprezentácie...