Profil

Futbalová kariéra

 

Bratislavský rodák Róbert Mak začal písať svoje prvé písmenká futbalovej abecedy tesne predtým ako stal školopovinným. Na otázku, kto ho k futbalu priviedol, odpovedal takto: „Ani nebolo treba, aby ma k nemu niekto privádzal. Futbalové gény som asi zdedil po otcovi, ktorý futbal hrával (ako chlapec predtým robil aj atletiku) a potom to už išlo samo. Už ako malý chlapček som behal iba za loptou, veľmi ma to bavilo. To boli prvé náznaky, že sa budem uberať týmto smerom.“

ŠK SLOVAN BRATISLAVA (1. júl 1997 – 30. jún 2006)

V šiestich rokoch prekročil brány Tehelného poľa. Prečo zavítal práve k belasým? Zohrala v tom hlavnú úlohu rodinná tradícia. „Celá moja rodina bola belasá, preto aj mňa poslali do Slovana. Už odmalička som si tento klub obľúbil. V tých časoch bol na solídnej úrovni a zažil som v ňom krásne futbalové zážitky,“ vysvetľuje Robo spätosť so Slovanom. Na každého z trénerov spomína rád. „Od každého som sa niečo naučil, každý mi určite niečo dal. Asi najradšej spomínam na časy, keď som pod trénerom Alexandrom Zachariášom získal majstrovský titul.“

Stalo sa tak ku sklonku Robovej kariéry v Slovane. „Slovanu môžeme len poďakovať, lebo ma v ňom naučili hrať futbal, a tak vlastne vďaka nim som tam, kde som,“ zhrnul osem mládežníckych liet v belasom drese, ktoré sa skončili v roku 2006. „Postupom času som cítil, že mám aj na viac ako hrať v Slovane a na Slovensku,“ naznačil Robo svoje ďalšie futbalové smerovanie. Malo anglické zafarbenie s domicilom Manchester City.

MANCHESTER CITY (1. júl 2006 – 30. jún 2010)

Ako a čím presvedčil Mak trénerov a funkcionárov Manchestru City, aby ho vzali do svojej futbalovej akadémie? „Môj manažér mal v tomto klube dobré kontakty a dostal som pozvanie na skúšku. Hrali sme prípravný zápas proti Middlesbrough, vyhrali sme 4:2 a ja som strelil dva góly. A hneď mi dali na známosť – chceme ťa! A odvtedy som bol ich,“ odpovedá.

Čo bolo pre neho najťažšie po príchode do Anglicka? „Určite jazyk, úplne iní ľudia, a vlastne, úplne všetko. Bol som mladučký, mal som iba štrnásť. Veľmi mi však pomohlo že o rok prišli za mnou rodičia, spolu sme sa v Anglicku učili komunikovať. Keď som mal nejaký problém, vždy som sa s nimi mohol porozprávať, poradiť sa. Aj v klube boli ľudia veľmi milí a robili všetko pre to, aby som sa tam cítil čo najlepšie.“ Keď sa naučil jazyk, všetko šlo jednoduchšie. „Našiel som si kamarátov, s ktorými som sa mohol porozprávať, čo bolo super.“ Plusom bolo aj to, že sa v jednom klube ocitol s krajanmi – Vladimírom Weissom mladším a Filipom Mentelom.

Okrem nového života si musel zvykať aj na anglický futbalový štýl a mentalitu. „Už v juniorke to bolo oveľa tvrdšie, rýchlejšie, náročnejšie. Bol to veľký skok a začiatky ťažké. Postupom času som sa však do toho dostával.“ Prepracoval sa do mužstiev do 17 a 19 rokov, s ktorým získal mimoriadne cenený mládežnícky FA Cup (2008). Zahral si aj v rezervnom tíme Manchestru City.

Aj s odstupom rokov si myslí, že to bol dobrý krok odísť do Anglicka v takom mladom veku: „Akadémia City mi dala strašne veľa. Bolo to na oveľa vyššej úrovni ako u nás doma , tvrdšie tréningy, lepšie zápasy... Anglicko do mňa vlialo obrovskú silu, bojovnosť, nebojácnosť. Naučilo ma všetko, čo sa týka futbalu a dalo veľa životných skúseností. A tak som sa bez problémov presunul do Nemecka, už bez rodičov. “

1. FC NORIMBERG (1. júl 2010 - )

Prečo odišiel zo City a čo predchádzalo prestupu do 1. FC Norimberg? „V súťažnom zápase proti Manchestru United sa na mňa prišli pozrieť skauti z Norimbergu. Vyhrali sme 2:1 a prispel som k víťazstvu gólom. Už v tom čase začalo City skupovať veľké hviezdy, aby sa stalo veľkoklubom po všetkých stránkach. Ponuka Norimbergu tak prišla aj z mojej strany vhod. Usúdil som, že bude lepšie, ak odídem a naskytne sa mi možnosť hrávať v kvalitnej lige,“ argumentuje Robo. Mal ponuky aj z Holandska i iných nemeckých klubov, ale v prospech Norimbergu rozhodlo, že išlo o klub, ktorý dával šancu mladým hráčom.

S Marekom Mintálom, ktorý bol v tom čase už ikonou 1. FCN, tento krok nekonzultoval, registroval však, že Slovákom v klube sa v minulosti darilo veľmi dobre. „S Marekom som sa predtým nepoznal, ale vedel som, že tam bolo veľa Slovákov a všetci sa tam cítili dobre. Ja som sa však rozhodol sám, po konzultácii s rodinou. Spolu sme si to prebrali a prišli k záveru, že tam to bude najlepšie.“

Svoj bundesligový debut zažil 28. augusta 2010 proti SC Freiburg, keď mal 19 rokov 5 mesiacov a 20 dní. Na prvý gól si ešte musel zopár mesiacov počkať. V najvyššej nemeckej súťaži prvý raz skóroval 20. novembra 2010 vo veku 19 rokov 8 mesiacov a 12 dní.

V ročníku 2010/2011 zasiahol do hry v 22 zápasoch bundesligy a sezónu uzavrel s bilanciou troch strelených gólov. Bilancia z ďalšej sezóny, jeho druhej v 1. FCN (2011/2012) – 17 zápasov v bundeslige, 2 góly.

Ako hodnotí Robo svoje doterajšie sezóny v 1. FCN? „V prvej som bol veľmi mladý, mal som 19 rokov a naskočil som do seniorského futbalu, ktorý som predtým nehrával. Bolo to niečo nové, na čo som si musel zvykať. A trvalo mi to v podstate dve sezóny. Spoznával som sa so súťažou, a so všetkým, čo s ňou súvisí. Nikdy som nehrával na takých štadiónoch, aké sú v bundeslige a pred takou návštevou. Dúfam, že v poradí tretia sezóna je už „moja,“ pretože presne viem, čo a ako. Som skúsenejší, silnejší, viem, čo ma pred každým zápasom čaká.“

V lete 2012 predĺžil kontrakt až do leta 2015 (rok pred vypršaním predchádzajúcej). To svedčí o tom, že v klube sa cíti dobre a vidí perspektívu. „Ešte som stále mladý a získavam ďalšie skúsenosti. Norimberg je veľmi dobrý klub a som rád, že tu môžem zostať ďalšie tri roky. Zatiaľ som v Norimbergu veľmi šťastný, aj keď som zažil aj ťažké časy a uvažoval som aj o odchode... Našťastie, všetko sa vyriešilo a teraz som veľmi rád, že je to tak.“

Po zápase 7. kola Bundesligy sa na pôde Freiburgu (vystriedaný po prvom polčase) v emóciách hanlivo vyjadril na Twitteri na adresu trénera Dietera Heckinga. Hoci sa vzápätí trénerovi ospravedlnil, klub ho potrestal finančnou pokutou a dočasným preradením do tímu do 23 rokov. Po dvoch týždňoch sa vrátil do áčka. „Oľutoval som to. Azda to bola potrebná facka a verím, že som sa vrátil silnejší. Nestratil som trénerovu dôveru a dúfam, že sa mu za ňu odvďačím na ihrisku,“ vyjadril sa Robo po svojom návrate.

Po odchode Dietera Heckinga však pod taktovkou nového trénera Michaela Wiesingera dostával šancu len sporadicky. Až v záverečných troch bundesligových kolách sezóny 2012/2013 mohol naplno predviesť svoje schopnosti a v týchto zápasoch bol najlepším hráčom tímu. Keďže na jar nedostával dostatok príležitostí a o Robove služby prejavili záujem aj niektoré zahraničné kluby, jeho ďalšie smerovanie pred sezónou 2013/2014 je otvorenou otázkou.