Profil

Robo o Norimbergu

 

O KLUBE

V Norimbergu som odohral už tri sezóny. Tak ako v každej novej krajine, začiatky boli ťažšie. V Nemecku sa 1. FCN neradí medzi veľkokluby, ale zato má rodinnejší charakter. Každý s každým sa pozná a kamaráti, ľudia v ňom sú si blízki, panuje priateľská atmosféra. Najmä v poslednom čase sa mi v klube mimoriadne zapáčilo futbalovo, ale aj mimo futbalovej sféry. Samozrejme, aj tu existuje tlak a očakávajú sa od nás výsledky. Tradičným cieľom je záchrana v najvyššej súťaži, a tento cieľ sa nám posledné tri roky darí napĺňať nad očakávanie. Klub zo značnej časti žije a získava prostriedky aj z toho, že si vychová hráčov, ktorí odchádzajú do väčších klubov.

O FUNKCIONÁROCH

Sú milí a ústretoví a vždy sa vieme dohodnúť. Zakaždým sme dokázali vyriešiť problémy, ktoré sa v každom klube vyskytnú. Takže v tomto smere sa na nič sťažovať nemôžem.

O ŠTADIÓNE

Jeho jedinou nevýhodou je atletická dráha. Ale inak je krásny, moderný. Nemci si na štadiónoch vskutku dávajú záležať.

O MESTE A VOĽNOM ČASE

Mesto sa mi páči a cítim sa v ňom dobre. Takisto aj ľudia, ktorí žijú futbalom. Občas si s chalanmi zájdeme na večeru, najradšej však trávim voľný čas v mojom dome so záhradkou. Môžem si tam po náročných tréningoch a zápasoch dobre oddýchnuť - napríklad pri DVD či dobrom spánku.

O SPOLUHRÁČOCH

Máme v kádri aj starších hráčov, ale mužstvo tvoria prevažne mladší. S každým vychádzam veľmi dobre, s každým si máme čo povedať. Komunikácia je bezproblémová, či už v nemčine alebo angličtine. Najlepšie si rozumiem s Izraelčanom Almogom Cohenom, s ktorým som na izbe na sústredeniach, respektíve pred zápasmi. Vzhľadom na príbuznosť našich jazykov sme si blízki aj s Čechom Tomášom Pekhartom.

O FANÚŠIKOCH

Podľa môjho názoru patria medzi topštvorku v celej bundeslige. Doma zaplnia štadión zápas čo zápas, príde ich 50-tisíc a ženú vás dopredu. V hojnom počte nás sprevádzajú aj na zápasoch vonku – tak napríklad do 600-kilometrov vzdialeného Hamburgu ich prišlo päť tisíc. Jednoducho sú skvelí, k tomu niet čo dodávať. Aj keď vás stretnú na ulici, sú milí, priateľskí.

O NEMECKÝCH MÉDIÁCH

Novinári sú všade rovnakí, robia si svoju robotu. Keď sa vám darí, tak vás vychvaľujú, keď nie, vedia vám to poriadne zrátať a strpčiť život. Ja som však s nimi doposiaľ žiaden problém nemal. Je pravdou, že v takej vyspelej futbalovej krajine ako Nemecko je mediálne prostredie oveľa silnejšie a každý moment rozoberú médiá do najmenších detailov.

O NEMČINE

Robím pokroky, už dokážem komunikovať aj v nemeckom jazyku. Netvrdím, že ho ovládam perfektne a bez chýb, sem-tam si vypomôžem angličtinou, ale je to stále lepšie a lepšie.